wtorek, 3 grudnia 2013

Kinoexpress: "Stalingrad", "Kraina lodu", "Kobieta w klatce", "Młoda i piękna", "Uwięziona w mroku"Zajawki moich pięciu ostatnich recenzji z Kinoactive: Młoda i piękna François Ozona (7/10), disneyowska Kraina lodu (7/10), rosyjski Stalingrad (3/10), thriller Uwięziona w mroku z Michaelem Keatonem (4/10) i kolejna ekranizacja skandynawskiego kryminału, czyli Kobieta w klatce (5/10).

This is Russia – recenzja Stalingradu

Zdjęcia o nienaturalnej kolorystyce, monumentalna scenografia i grupa śmiałków, która z uśmiechem na ustach ginie za swój kraj – czyżby Zack Snyder zrobił kinomanom niespodziankę i skończył kręcić sequel 300 znacznie przed czasem? Niestety na efekt jego pracy jeszcze poczekamy, ale okazuje się, że ten amerykański reżyser ma swojego pilnego ucznia tuż za naszą granicą. W Stalingradzie Rosjanina Fiodora Bondarczuka wyraźnie czuć inspirację kultową już produkcją o spartańskich wojownikach. Widać ją zwłaszcza w stylizacji obrazu (w tym przypadku nie na komiks, lecz grę komputerową) i świadomym budowaniu mitu, odrealnieniu opowieści. Jednak o ile u Snydera za widowiskową formą kryła się również porywająca historia, dzięki której 300 można nazwać synonimem słowa „epicki”, to Stalingradowi brak scenariusza i umiaru. (...)
Dla niej warto się roztopić – recenzja Krainy lodu

Data polskiej premiery Krainy lodu może wprowadzać w błąd – animacja nie ma nic wspólnego z nadchodzącą gwiazdką. Ze świętem łączy ją jedynie zimowa aura, gdyż z wytwórni Disneya wyszło nic innego jak luźna adaptacja Królowej śniegu Hansa Christiana Andersena. Twórcy swobodnie żonglują motywami, ale to wciąż przykryta białym puchem baśń o dziewczynce, która próbuje odzyskać przyjaciela (tutaj jest nim siostra). I jak to w przypadku udanych produkcji Disneya bywa, wywoła ona śmiech i łzy wzruszenia zarówno u tych małych, jak i większych widzów. (...)
Duńskie Miami – recenzja Kobiety w klatce

Trwająca od pewnego czasu moda na skandynawskie kryminały i ich ekranizacje pozwoliła Polakom na całkiem niezłe otrzaskanie się w temacie. Fatalizm, zło nie do pokonania, zimowe pejzaże lub depresyjne, szare uliczki obmyte deszczem – zdążyliśmy poczuć już tę konwencję i zaznajomić się z widokami. Duńska Kobieta w klatce, film oparty na pierwszej odsłonie cyklu Departament Q Jussiego Adlera-Olsena, zapowiadała się na epigona gatunku, bazującego na tej samej stylistyce i wizji świata. Tymczasem obrazowi Mikkela Norgaarda brak tych wszystkich charakterystycznych cech; bliżej niż do tegorocznego Hipnotyzera czy serialu Forbrydelsen jest mu do… amerykańskich Kryminalnych zagadek Los Angeles/Miami/Las Vegas. (...)
Młodość – to upaja trochę! Recenzja Młodej i pięknej

Isabelle z nowego filmu François Ozona dogadałaby się z bohaterkami serialowego hitu HBO, Girls. Łączy je ten sam palący głód doświadczeń, który popycha do kolejnych eksperymentów. Poprzez skrajne zachowania dziewczęta budują swoją tożsamość, odnajdują sposób na siebie. Jednak o ile odważne wybory Hanny, Jessy, Marnie i Shoshanny kręcą się głównie wokół ekscesów narkotykowo-łóżkowych, to Isabelle idzie o krok dalej. Poznaniu swojej fizyczności służyć ma już nie przypadkowy seks, ale… seks za pieniądze. (...)
W pułapce schematu – recenzja Uwięzionej w mroku na DVD

Po siedmiu latach przerwy lubujący się w kinie sensacyjnym i jego pochodnych Joseph Ruben (znany głównie jako twórca Sypiając z wrogiem i Pociągu z forsą) ponownie zasiadł na krześle reżyserskim. W Uwięzionej w mroku widać jego szczere chęci nakręcenia dobrego, świeżego thrillera: przed kamerą zgromadził nie byle kogo, bo Michaela Keatona i Michelle Monaghan, a wykorzystanemu scenariuszowi Davida Loughery’ego pozornie nie brak zestawu zmyłek. W sposobie rozpisania akcji pomiędzy trzech bohaterów dopatrzyć się można inspiracji świetną Uprowadzoną Alice Creed, jednak obie te produkcje dzieli przepaść. Historia rozpoczynająca się od oryginalnego pomysłu wyjściowego z biegiem czasu brnie w mule schematów i oczywistości. (...)Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...